Валідатори взаємодіють з системою АСОП. Це комплекс обладнання та програмного забезпечення, завдяки якому пасажири можуть оплачувати проїзд безготівковим способом. Останнім часом система стає популярною не тільки за кордоном, але і в основному числі міст України. Комплекс АСОП робить оплату проїзду зручнішою для пасажирів і перевізників. ПО дозволяє проводити аналіз пасажиропотоку і виключити можливість нелегального привласнення грошових коштів водіями.
Система дає можливість здійснювати оплату проїзду за допомогою електронного проїзного квитка або банківської карти. Валідатор встановлюють в зручному для всіх пасажирів місці, в основному на центральних поручнях. Під рукою у водія знаходиться головний пристрій, завдяки якому він може скласти уявлення про кількість пасажирів що знаходяться в салоні і при необхідності скоригувати тарифний план або маршрут руху. Цей пристрій автоматично пов'язується з сервером, куди передається інформація про здійснені валідації. Тобто завдяки системі, водій звільняється від обов'язку приймати у пасажирів платежі і не відволікається від керування транспортним засобом.
Пасажири завдяки системі АСОП, можуть не тільки оплачувати проїзд безготівковим способом, але і оцінювати стан пробок і загального пасажиропотоку в певних місцях міста. Для цього використовуються спеціальні електронні ресурси. Дані з валідаторів надходять в центр моніторингу, співробітники якого в режимі реального часу публікують дані про кількість людей, що перевозяться в тому чи іншому транспортному засобі. Система також дозволяє контролювати фактичне місцезнаходження транспорту, що дозволяє заздалегідь попереджати людей про відставання автобусів від наміченого графіка.
Принцип дії
Валідатори, які встановлюються в громадському транспорті, об'єднуються в локальну мережу з головним бортовим комп'ютером. Інформація що на нього поступає аналізується процесором, зашифровується і по спеціальному радіоканалу передається в центр моніторингу і далі на веб-портали міста. Завдяки аналізу даних, що надходять влади населеного пункту можуть швидко з'ясувати, які маршрути міста користуються найбільшим попитом, що дає можливість збільшити або зменшити кількість транспорту, який курсує по цих лініях. Кожен валідатор оснащується вбудованим POS-терміналом. Він дозволяє отримувати інформацію з банківських карт. Для повністю безконтактної оплати можна використовувати Bluetooth або NFC. Тобто оплатити проїзд тепер можна не тільки за допомогою платіжних карт, але і через смартфон.
Для того, щоб уникнути можливості несплати проїзду контролери оснащуються мобільними сканерами, які автоматично зчитують інформацію з картки пасажира що увійшов в салон. За тим же принципом працюють і валідатори. Завдяки вбудованому світлодіодному індикатору, пасажиру при оплаті надається наступна інформація:
- готовність пристрою для сканування картки;
- факт здійснення успішної оплати;
- несплата проїзду через недостатність коштів на рахунку;
- повторне прикладання карти після оплати послуги;
- блокування валідатора через перевірку його контролером.
При успішному прийнятті платежу пристрій видає пасажиру проїзний квиток. Для впровадження подібного способу оплати знадобиться провести цілий комплекс організаційних заходів. Для початку готують проект і проводять аналіз наявного автопарку, середнього пасажиропотоку на маршрутах і кількість зареєстрованих пільговиків. Далі проводиться пробне тестування валідатора на декількох машинах. Вибирається оптимальне місце його установки, проводиться аналіз популярності пристрою у пасажирів. Поруч з терміналом вішається плакат з докладною інструкцією по використанню валідатора. З персоналом проводиться детальний інструктаж, спрямований на підвищення знань про нову техніку.
Не слід забувати, що установкою і налаштуванням програмного забезпечення валідаторів повинні займатися тільки кваліфіковані фахівці. Термінали можуть експлуатуватися на наступних видах транспорту:
- автобуси;
- тролейбуси;
- фунікулери;
- метро;
- трамваї.
Валідатори в основному виробляються за спеціальним замовленням транспортних компаній. Ціна терміналу залежить від загальної кількості придбаних пристроїв, необхідних додаткових функціях і загальній складності передбачуваних робіт. Ми готові відправити валідатор в будь-який регіон країни. Доставка здійснюється транспортом або поштою. Здійснити оплату за замовлення можна як готівкою, так і безготівковим способом.
Після установки системи на транспорті рекомендується провести з жителями міста комплекс роз'яснювальних заходів. Також організовуються точки виробництва і видачі електронних проїзних документів. Щоб городяни знали, де їх можна придбати, необхідно організувати рекламу по місцевому телебаченню або вивісити ознайомчі плакати на зупинках громадського транспорту.
Цікаві можливості
Валідатори транспортних карт виробляються в сучасному дизайні. Пристрій відрізняється компактними розмірами і багатофункціональністю:
- зчитування безконтактних і локальних карт;
- запис транзакції на карту в якості підтвердження факту внесення грошових коштів за проїзд;
- управління, діагностика і налаштування пристрою можуть здійснюватися дистанційно.
Корпус валідатора виконаний з пластика підвищеної міцності. На ньому немає гострих кутів і виступаючих частин, відповідно пасажири не можуть ним поранитися або зіпсувати свій одяг. Завдяки простоті конструктивних рішень пристрій має доступну ціну.
Функції:
- валідація банківських карт (VISA, MASTERCARD);
- валідація smart-карт MIFARE;
- валідація за допомогою Bluetooth пристроїв, опціонально;
- відображення повідомлень для пасажира на LCD дисплеї;
- передача транзакцій оплати проїзду в центр обробки інформації через бортовий комп'ютер;
- передача транзакцій на портал (міський портал), відображення статусу валідатора, місцезнаходження;
- централізоване управління;
- блокування валідатора при проведенні контролю на лінії;
- відкриття та закриття робочої зміни картою водія.